Loader

PLANLANAN YAHUDİ MİLLİYETÇİSİ “BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ” BİR NEFRET FESTİVALİDİR

Paylaş

PLANLANAN YAHUDİ MİLLİYETÇİSİ “BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ” BİR NEFRET FESTİVALİDİR

Tamara Nassar

Binlerce milliyetçi Yahudi, Gazze’deki Filistin direnişinden gelen uyarılara rağmen, 29 Mayıs’ta, işgal altındaki Doğu Kudüs’te büyük bir provokasyon gösterisi yapmayı planlıyorlar.

Aşırılık yanlısı Yahudiler, 1967’de şehrin işgalini ve kolonizasyonunu kutladıkları, işgalci İsrail tarafından sonradan uydurulan kutsal bir gün olan ve Kudüs Günü olarak isimlendirdikleri yıllık “Bayrak Yürüyüşü”nü düzenlemeyi planlıyorlar.

Bundan önceki yıllarda bu olay bir nefret festivali olmuştu 

Önceki yıllarda bu olay, Filistinli sakinlere karşı terör içeren ve içlerinde çocukların da olduğu “Araplara ölüm”,  “Haydi Filistinlileri haritadan silelim” ve “Muhammed öldü” gibi soykırımcı sloganlar atan yürüyüşçülerin ortaya koyduğu bir nefret festivali olmuştu.

Bu geçmiş tecrübeleri ayrıntısı ile bilen İsrail polisi, önceki yıllarda olduğu gibi, aşırılık yanlısı Yahudilerin yürüyüşünün Müslüman Mahallesi’nden geçmelerine izin verecek olan rotasını yine de onayladı.

Ama işgal makamları yürüyüşçülerin sayısını 16,000 ile sınırlı tutacaklarını söylemişlerdi.

The Times of Israel’e göre, “Grubun yarısı Şam Kapısı üzerinden Eski Şehir’den geçecek, diğer yarısı ise Müslüman Mahallesi’ni çevreleyen Yafa Kapısı’nın yalnızca yanından geçecek.”

İsrail ayrıca yürüyüşü ”güvenli tutabilmek” adına 3,000 memur görevlendirecek.

Ancak bu, işgal güçleri tarafından desteklenen ve Eski Şehir’in dar sokaklarında ilerlemeye çalışan binlerce Filistin karşıtı Radikal Yahudi’nin beklentileriyle karşı karşıya olan Filistinlileri pek de rahatlatmayacak.

Ayrıca Yahudi milliyetçileri İsrail polisinin kendilerini, belirlenen kurallara uymadıkları takdirde Filistinlilere karşı düzenli olarak uygulanan türden bir vahşete ve geri püskürtmeye neredeyse – göz yaşartıcı gaz, gerçek ateş ve kauçuk kaplı metal mermiler vb.-  hiç maruz bırakmayacağını da çok iyi biliyorlar. Bu da polis kurallarına ve emirlerine karşı gelmeye karar verirlerse, cezasız kalabileceklerini bildikleri anlamına geliyor.

Pazar günkü yürüyüş, Filistin direniş örgütü Hamas’ın sert uyarılarına rağmen yine de gerçekleşecek.

Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Pazartesi günü önceden kaydedilmiş bir mesajda, grubun “tüm güç ve imkanlarını” kullanarak Mescid-i Aksa’yı savunmaya hazır olduğunu söyledi.

Heniyye, “Düşman bu tür suçları işlememesi konusunda uyarıldı.” dedi ve ekledi: “Kararımız net, tereddüt ve çekincemiz yok.” 

Geçen yıl İsrail’in Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıları, Gazze ve İsrail’deki Filistin direniş grupları arasında 11 gün süren ve 250’den fazla Filistinli’nin ölümüyle sonuçlanan bir askeri çatışmaya yol açtı.

Filistin direniş grupları, özellikle İsrail’in Kudüs’teki saldırganlığına tepki olarak Gazze’den ilk kez büyük bir askeri operasyon başlattı. Bu, İsrail’in, kaçınmak isteyebileceği çok daha geniş bir çatışmayı riske atmadan şehirde dilediği gibi devam edebileceğine dair güvenceyi görmezden geliyor.

İsrail polis şefi Kobi Shabtai, yürüyüş öncesinde Kudüs’te alarm seviyesini yükseltti. İsrail’in ayrıca, şiddetin tırmanmasını önlemek için Katar ve Mısır’daki arabulucular aracılığıyla Hamas ile temasa geçtiği bildiriliyor.

“Kubbetü’s Sahra’yı yok etmeye geliyoruz!”

 

Bununla beraber Cumartesi günü, sol görüşlü İsrailli gruplar işgal altındaki Batı Şeria’da bir yerleşim karakolunu yıkmayı planladı. İsrail polisi protestoları bastırdı ve eylemcileri tutukladı.

Etkinlikten önce gruplar Facebook’ta “Homesh karakolunu dağıtmaya geliyoruz.” yazan bir el ilanı yayınlamışlardı. Bir binayı yıkmakta olan buldozeri gösteriyordu.

El ilanında ayrıca, Peace Now ve Breaking the Silence gibi etkinliğe sponsor olan liberal Siyonist grupların logoları da yer alıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria’da tüm İsrail yerleşimlerinin inşası uluslararası hukuka göre bir savaş suçudur.

Ancak Nablus yakınlarındaki bir karakol olan Homesh, İsrail tarafından yetkilendirilmemiştir. İsrail’in işgal güçlerini ve yerleşimcileri Gazze Şeridi’den çıkardığı, 2005’te kaldırılan dört küçük Batı Şeria yerleşiminden biridir.

Ancak bazı yerleşimciler, İsrail liderlerinin üstü kapalı desteğiyle Homesh’te izinsiz bir varlık sürdürdüler.

Lehava’nın, yani aşırılık yanlısı bir Yahudi milliyetçi grubun başkanı olan Bentzi Gopstein, ilanın fotoşoplu bir versiyonunu telegram hesabında yayınladı

Metin, “Kubbetüs Sahra’yı parçalamaya geliyoruz!” şeklinde değiştirildi. Mescid-i Aksa’nın bir parçası olan bu altın kubbenin bir görüntüsü de buldozer kepçesinin altına yerleştirildi 

Gopstein, liberal siyonist grupları trollemiş olabilir, ancak onun gibi birçok ‘Milliyetçi Yahudi’ müslümanların kutsal mekanlarını yok etme konusunda son derece hevesli.

Birçok İsrailli liderin de desteğini alan sözde “Tapınak Hareketi”nin asıl amacı Mescid-i Aksa’yı ele geçirip orada bir Yahudi tapınağı inşa etmektir.

Bu şeytani plan eğer uygulanırsa, küresel bir din savaşını ateşleyebilir. Filistinlilerin Kudüs’ü, özellikle kutsal mekanlarını, yerleşimcilerin daha fazla işgal etmesine karşı savunmakta ısrar etmelerinin en temel nedeni budur. 

metnin orjinali: https://electronicintifada.net/blogs/tamara-nassar/planned-jewish-nationalist-flag-march-festival-hate

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir